FacebookGoogleYoutubeFeed
feed-image

Programy dla bibliotek w których uczestniczy GBP w Uchaniach

Promocja czytelnictwa

Pierwszym wsparciem zewnętrznym, z którego skorzystała nasza biblioteka był wprowadzony w 2004 roku program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wówczas MK i Sztuki) Upowszechnianie i promocja czytelnictwa, w ramach którego przyznawane są środki na zakup nowości wydawniczych.

W ciągu tych lat zmieniały się zasady dotowania, od 2010 roku realizacją programu Zakup nowości wydawniczych do bibliotek zajmuje się  Biblioteka Narodowa. 

Gminna Biblioteka w Uchaniach do 2012 roku pozyskała z tego źródła kwotę 26 727 zł, co znacznie wpłynęło na poprawę  jakości zbiorów bibliotecznych.

Dyskusyjny Klub Książki

DKKW 2007 roku z inicjatywy Instytutu  Książki (narodowa instytucja kultury) rozpoczęto realizację ogólnopolskiego programu  TU CZYTAMY, którego celem jest promocja czytelnictwa w Polsce.
W ramach programu zakładane są Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) – grupy osób spotykających się najczęściej w bibliotece, by porozmawiać o przeczytanych książkach.

W Uchaniach inauguracja DKK miała miejsce 8 marca 2007 roku, a klubowiczki (same kobiety) nie przypadkiem preferowały literaturę kobiecą. Przez pierwsze dwa lata spotkania miały charakter nieoficjalny. Od 2009 roku, po formalnym zarejestrowaniu w pełni mogliśmy korzystać ze wsparcia Instytutu Książki. Dzięki temu każdego roku możemy gościć w Uchaniach znanego autora. Do tej pory czytelnicy mieli okazję spotkać się osobiście z Ireną  Matuszkiewicz – dziennikarką  z zawodu, obecnie piszącą powieści (Agencja złamanych serc , Czarna wdowa, Przebudzenie, Modliszka), autorem horrorów Stefanem Dardą (seria Czarny wygon,  Dom na wyrębach), ulubieńcem rzeszy dzieciaków Grzegorzem Kasdepke oraz Barbarą Kosmowską – autorką książek, słuchowisk głównie dla dzieci i młodzieży.
Spotkania w naszym klubie są otwarte dla wszystkich. Klubowicze nie muszą się znać na literaturze – najważniejsze, aby się dobrze czuć w swoim gronie, świetnie bawić, przy tym poznać nowych autorów i książki.

Orange dla bibliotek

Orange dla bibliotek

Fundacja Orange - Akademia Orange dla BibliotekW 2009 roku Orange Polska (wówczas Grupa TP) zadeklarowała bezpłatne podłączenie Internetu do bibliotek publicznych w Polsce. Porozumienie zawarte z podmiotami wspierającymi rozwój społeczeństwa informacyjnego ma ułatwić bibliotekom, poprzez finansowanie różnych programów realizowanych przez Fundację Orange zadanie, by stały się nowoczesnymi,wielofunkcyjnymi ośrodkami informacji, kultury i edukacji.

Biblioteka uchańska jest beneficjentem programu „Orange dla Bibliotek”.

Program Rozwoju Bibliotek

PRBRok 2009 to przełomowy moment dla bibliotek polskich. W ramach międzynarodowego programu „Global Libraries” zainicjowano Program Rozwoju Bibliotek (PRB) – przedsięwzięcie Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która utworzyła w celu realizacji zadania w naszym kraju Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).FRSI Głównym założeniem Programu jest ułatwienie bibliotekom publicznym dostępu do komputerów, internetu i szkoleń. Dzięki temu będą one przekształcać się w centra aktywności lokalnej a pracownicy  bibliotek zdobędą wiedzę jak planować rozwój swojej instytucji i konsekwentnie dążyć do wyznaczonych celów.

Biblioteka w Uchaniach przystąpiła do PRB w pierwszej rundzie jako partner Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie. Korzyści jakie osiągnęliśmy poprzez udział w programie to:

dot możliwość uczestnictwa w wielu szkoleniach, warsztatach, w tym z planowania rozwoju instytucji, uwzględniającego specyfikę naszej gminy oraz potrzeby mieszkańców;

dot doradztwo eksperckie w różnych obszarach a także wymiana doświadczeń z bibliotekarzami z całego kraju;

dot możliwość realizacji projektów w ramach współpracy z takimi uznanymi organizacjami pozarządowymi jak: Fundacja Rozwoju Dzieci im. Amosa Komeńskiego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie i wsparcie w różnych formach;

dot grant z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na lokalne działania w ramach Aktywnej  Biblioteki;

dot sprzęt multimedialny na wyposażenie filii, dzięki temu obie placówki są skomputeryzowane a mieszkańcy gminy mają coraz lepszy dostęp do bezpłatnego internetu;

dot refundacja kosztów związanych z zapewnieniem dostępu do internetu przez Fundację Orange;

dot korzyści z efektów działań promocyjnych i informacyjnych prowadzonych nie tylko na skalę lokalną ale ogólnopolską – spotów telewizyjnych, reklam, kongresów.

Aktualnie rozpoczęła się realizacja III rundy Programu Rozwoju Bibliotek, kolejne biblioteki przystąpiły do Programu a jego realizacja została przedłużona do 2015 roku. Mamy nadzieję, że dzięki temu biblioteki będą mogły jeszcze lepiej służyć lokalnym społecznościom.

Angielski w bibliotece

Angielski w bibliotece

Fun MediaW ramach wspólnej inicjatywy firmy Funmedia z Wrocławia, pierwszej w Polsce szkoły języków obcych online i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, bibliotekom publiczny umożliwiony został bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu nauki angielskiego. Kurs polega na połączeniu najnowszych technologii z tradycyjnym nauczaniem.Oparty jest o metodę immersion, polegającą na zanurzeniu się w języku.Osoba, która ukończy kurs, będzie potrafiła nie tylko porozumiewać się w sposób komunikatywny, ale nauczy się myśleć po angielsku.

FunEnglishBiblioteka w Uchaniach w 2011 roku podpisała umowę o współpracy, poprzez zapewnienie dostępu dzieciom do platformy „FunEnglish.pl”. Uczniowie z młodszych klas korzystają z tej metody nauczania języka na trzech komputerach bibliotecznych. Certyfikat ukończenia kursu otrzymało w latach 2011- 2012 dziewiętnastu uczniów.

Angielski 123W 2012 roku rozszerzono zakres współpracy o umożliwienie nauki dorosłym mieszkańcom gminy poprzez platformę  „Angielski123.pl”

Każdy, kto przyjdzie do biblioteki może skorzystać z kursów samodzielnie. Wystarczy zgłosić się do bibliotekarza, aby zarezerwować dogodny dla siebie termin. Nauka odbywa się w dowolnym tempie a pierwsze efekty będą widoczne już po kilku miesiącach, przy dwóch godzinach zajęć w tygodniu. 

Foto spacer po bibliotece

Godziny otwarcia

Biblioteka w Uchaniach

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30


Filia w Jarosławcu

Wtorek - 12:00 - 16:00
Środa - 12:00 - 16:00
Czwartek - 12:00 - 16:00
Piątek - 12:00 - 16:00
Sobota - 8:00 - 12:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Uchaniach

ul. Partyzantów 1
22-510 Uchanie
T/F: 84 6577264
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Filia GBP w Jarosławcu
Jarosławiec 123
22-510 Uchanie
T: 84  6183039
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Konto

Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
KONTO: 59 8202 1016 2002 1600 3381 0001


NIP: 919-17-09-807


REGON: 001001585

Liczniki odwiedzin

1832422
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
901
456
4965
15689
1832422

Twój adres IP: 3.16.212.99
Data i czas: 2024-04-19 21:57:49

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach 2024

Template by Joomla Templates