FacebookGoogleYoutubeFeed
feed-image

Wystawa "Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940"

Wystawa "Hubal. Henryk Dobrzański 1897-1940"

Powstała w roku ubiegłym z inicjatywy Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” przy współpracy Henryka Sobierajskiego – wnuka Henryka Dobrzańskiego z okazji 125. rocznicy urodzin mjr Henryka Dobrzańskiego.
Wystawa przez miniony rok 2022 prezentowana była w całej Polsce w miejscach związanych z działalnością mjr Henryka Dobrzańskiego.
W marcu i kwietniu tego roku można ją było zobaczyć w salach Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im Krystyny i Stefana DuChateau w Hrubieszowie – miejsce Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie mjr Henryk Dobrzański mieszkał wraz z rodziną w latach 1934-36; w tym czasie służył w 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

Ekspozycja ma postać kilkunastu barwnych plansz z fotografiami dokumentującymi bogaty życiorys Henryka Dobrzańskiego Hubala jako żołnierza i sportowca.

Henryk Dobrzański, herbu Leliwa, ps. „Hubal” (1897–1940) – to jedna z najbardziej legendarnych postaci polskiej historii. Żołnierz II Brygady Legionów w czasie I wojny światowej, oficer Wojska Polskiego po 1918 roku, czynny w sporcie jeździeckim, uczestnik licznych zawodów hippicznych, reprezentant Polski na Olimpiadzie w Amsterdamie (1920 r).
Major Henryk Dobrzański „Hubal” zginął w potyczce z Niemcami 30 kwietnia 1940 roku. Jego grobu nie odnaleziono po dziś dzień. Tak narodziła się legenda mjr. „Hubala”, żołnierza polskiego walczącego do końca i ginącego na polu walki. Major Dobrzański był ostatnim żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu.

Wystawa - "Roztoczańskie Kamienie Pamięci"

Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Gorczycy - prezesa Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina prezentuje wystawę: ”Roztoczańskie kamienie pamięci - józefowskie kamieniarstwo XVIII – XXI w”.
 Wystawa poświęcona zanikającemu rzemiosłu kamieniarskiemu oraz setkom przepięknych kamiennych nagrobków, pomników, kapliczek powstałych w lokalnych warsztatach. To one do dziś w dużym stopniu kształtują krajobraz kulturowy naszego regionu.
Towarzystwo dla Natury i Człowieka od 17 lat ratuje zapomniane nekropolie wschodniej Lubelszczyzny. Program „Cmentarze Pogranicza” (prowadzony od 2005 roku) jest to jedna ze społecznych inicjatyw na rzecz ochrony, ratowania tych miejsc.

Stare cmentarze są często jednymi z nielicznych lub jedynymi obiektami zabytkowymi w danej miejscowości. Są świadectwami wielokulturowej przeszłości danego terenu. Poznanie ich, rozszyfrowanie ich historii, poznanie osób na nich spoczywających to dobry sposób na poznanie historii własnej miejscowości.

Zapraszamy zainteresowanych do obejrzenia wystawy, która jest prezentowana w holu Biblioteki.

Wystawa - Natura 2000 - Lubelskie

„Jedna z największych i najpiękniejszych stron kraju to Lubelskie...”
J.I. Kraszewski

Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach  zaprasza  do obejrzenia wystawy „ Natura 2000-Lubelskie” , która prezentowana jest w holu Biblioteki. Wystawa ma na celu przybliżenie piękna przyrody i uwrażliwienie na ochronę ginących i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Wystawa powstała dzięki Towarzystwu dla Natury i Człowieka w Lublinie oraz współpracy Okręgu Roztoczańsko - Podkarpackiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Wystawa prezentuje piękne przyrodnicze zakątki naszego województwa.
W ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej na Lubelszczyźnie ustanowiono 70 ostoi, z czego 48 obszarów specjalnej ochrony siedlisk(OSO) i 22 specjalne obszary ochrony ptaków(SOO).
Ostoja Natura 2000 chroni najcenniejsze przyrodnicze obszary, a głównym kryterium jest występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz zagrożonych wyginięciem rodzajów siedlisk przyrodniczych.

Wystawa - "1920 WOJNA ŚWIATÓW"

W holu Biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona  100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jest to projekt przygotowany przez KGHM Polska Miedź S.A. pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zestaw plakatów składający się na ekspozycję organizator przekazał do wybranych miejsc w Polsce i za granicą, w tym do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach, by wspólnie świętować zwycięstwo Polaków w 1920 roku.
Wystawa prezentuje ciekawostki związane z Bitwą Warszawską, a jej celem jest zaciekawienie odbiorców –  szczególnie młodego pokolenia – wydarzeniami z tego okresu i zainspirowanie do głębszego zapoznania się z tematem wojny polsko-bolszewickiej.  Zachęcamy też do obejrzenia specjalnej multimedialnej prezentacji  na  stronie  www.bitwa1920.gov.pl
Rok 1920 zapisał się także w dziejach naszych terenów – 2 września rozegrała się na polach Trzeszczan i okolic bitwa między oddziałami polskimi i rosyjskimi. W setną rocznicę tego wydarzenia Gmina Trzeszczany wydała publikację „Bitwa pod Trzeszczanami i Gliniskami. 2 IX 1920 r.”, autorstwa Andrzeja Klocka, byłego nauczyciela historii w szkole w Jarosławcu. Opracowanie zawiera oprócz opisu przebiegu bitwy, także biogramy poległych żołnierzy spoczywających w bezimiennej zbiorowej mogile na cmentarzu w Trzeszczanach, ciekawe fotografie, rysunki, mapy. Publikacja, dzięki uprzejmości wójta Gminy Trzeszczany, wkrótce dostępna  w zbiorach naszej Biblioteki.

Wystawa - "Karol Wojtyła. Narodziny"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy upamiętniającej 100.rocznicę urodzin Karola Wojtyły, przygotowanej i udostępnionej nam bezpłatnie przez Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawską instytucję kultury, która m.in. propaguje wiedzę o papieżu i jego dziedzictwie.
Wystawa przedstawia przełomowe momenty życia papieża Jana Pawła II – od narodzin małego Lolka, po dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay. Pokazuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski. Śledząc kolejne plansze wystawy, widzimy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przyglądamy się jego działalności w czasie pontyfikatu, towarzyszymy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki.

Foto spacer po bibliotece

Godziny otwarcia

Biblioteka w Uchaniach

Poniedziałek - Piątek
7:30 - 15:30


Filia w Jarosławcu

Wtorek - 12:00 - 16:00
Środa - 12:00 - 16:00
Czwartek - 12:00 - 16:00
Piątek - 12:00 - 16:00
Sobota - 8:00 - 12:00

Kontakt

Gminna Biblioteka Publiczna
w Uchaniach

ul. Partyzantów 1
22-510 Uchanie
T/F: 84 6577264
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Filia GBP w Jarosławcu
Jarosławiec 123
22-510 Uchanie
T: 84  6183039
@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Konto

Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
KONTO: 59 8202 1016 2002 1600 3381 0001


NIP: 919-17-09-807


REGON: 001001585

Liczniki odwiedzin

1917090
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Ogółem
151
323
151
2968
1917090

Twój adres IP: 44.220.181.180
Data i czas: 2024-09-09 07:18:42

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Uchaniach 2024

Template by Joomla Templates